Workshop Uzmanından Mesajın Var

İlk bilgisayar ne zaman, nerede yapılmıştır?  🖥Apollo ile Ay’a ayak basan astronotları oraya göndermek için kullanılan bilgisayarlar ile şu ankiler arasında ne gibi farklar var?

 

🚀Bilgisayarın doğumundan günümüze, son zamanlarda adını çok duyduğumuz obje ve yüz tanıma sistemlerinden birini nasıl kullanacağımızı keşfettiğimiz bir yolculuğa çıkmaya ne dersin? 🧠🎥

 

Gel beraber kodlama yaparken hem eğlenelim hem de öğrenelim!

 

Seansa Hazırlık:

10 tane kendin çektiğin, 30 tane internetten bulduğun farklı cinslerde ve yaşlarda kedilerin fotoğraflarının olduğu bir dosya hazırlamanızı bekliyoruz.

 

1977’de Fethiye’de doğdu, 1998 yılında İTÜ Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. 1996 yılında çalışma hayatına part-time C developer olarak başladı. 24 sene içinde bankacılık ve telekom endüstrilerinde yazılım geliştirme deneyimi oldu. 2000 yılında Bilgi Üniversitesi MBA programını iş hayatına paralel yürüterek tamamladı. Veritabanı sistemleri ve uygulamaları, iş zekası ve büyük veri altyapıları üzerine 2008 Eylül - 2020 Ocak arasında uzman ve yönetici düzeyinde rollerde görev aldı. 2020 yılı Mart ayında da diğer YGA mezunu arkadaşlarıyla birlikte YGA’nın yeni girişimi olan ve teknoloji alanlarında kadın istihdamını hedefleyen UPSchool’u kurdu.
Tonguç Yılmaz

1999 yılında İstanbul’da doğdu. 2018 yılında Koç Üniversitesi’nde Elektrik, Elektronik ve Bilgisayar bölümünü okurken YGA’da gönüllü olarak çalışmaya başladı. YGA girişimi Twin’de yazılım ve donanım üzerine araştırma geliştirme bölümünde sorumluluk aldı. Ortaokul öğrencilerine kodlamayı sevdirmek için oluşturulan, TWIN, Apple ve Arçelik ortak projesi Swift Playgrounds‘ta kodlama müfredatı üzerine çalıştı. Daha sonra YGA, TWIN ve Ford iş birliğinde, “Hayaller Bilgi İster” projesinde, yapay zeka entegrasyonu, otonom sürüş ve görüntü işleme özelliklerinin katılmasına destek oldu. 2020 Mart ayı itibarıyla kadınların teknolojide istihdamını arttırmayı amaçlayan, YGA girişimi UP School’da bilgi ve eğitim teknolojileri görevini üstleniyor. Aynı zamanda, YGA mezunları ile görüntü işlemeyi kullanarak geri dönüşüm malzemeleri ayrıştıran bir girişim üzerinde çalışıyor. Bu sorumluluklarını yanı sıra Koç Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi biyoteknoloji laboratuvarlarında araştırma görevlisi olarak rol üstleniyor.

 

Onat Yapıcı

Hakkımızda

Başvuru

Global Impact Middle School, Türkiye’de kurulan kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum olan YGA'nın bir programıdır.