My Items

I'm a title. ​Click here to edit me.

Deneme Gasia

deneme

Girişimcilik Challenge

Merhaba Arkadaşlar, Girişimcilik olgusunda, girişimci bireyler yetiştirebilmek çok önemlidir. Bu nedenle, sosyo-kültürel unsurların dikkate alınması gerekir. Bugünkü Challenge'da Sizden Yanıtlamanızı beklediğim soru şudur: "Girişimcilik ile Sosyo-Kültürel Unsurlar arasında nasıl bir ilişki vardır?". Bir örnek vererek açıklayınız. Yanıtlarınızı heyecan içinde bekliyorum. Ekteki makaleden faydalanabilirsiniz.

Evdeki eski eşyaları renklendirin, kesin, yapıştırın ve kendinize yeni bir ürün çıkarın. Eklediğim örnekteki gibi işi yaratıcılığa bırakın.

Renklerin Karakterler Üzerindeki Etkisi

Hepinize merhaba, Ben Rana. Renkler aslında hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkıyor ve önemli bir yere sahip.İnsanların karakterleri üzerinde de belirgin bir şekilde renkleri fark ederiz.Belirli renklerin bazı karakteristik özellikleri temsil ettiğini görürüz.Sizlerden istediğim şey ise renkler ile insanların karakteristik özellikleri arasındaki bağlantıyı araştırmanız ve araştırmanız sonucunda elde ettiğiniz bilgileri bizlerle paylaşmanız.Altta paylaştığım görselden de yararlanarak araştırmanızı daha çok güçlendirebilirsiniz. Sonuçları heyecanla bekliyor olacağım.

(Fen anlamında) İş yapılıp yapılmadığını anlamak

Sizden çok eğitici ve eğlenceli bir challenge yaratmanızı istiyorum. Bildiğiniz üzere 7. Sınıf fen derslerinde lisede de temeli olan bir fizik konusu öğrendik. Bu konumuz da İş’ti.(Work) Ben de sizden hem bunu pekiştirmek hem de yeni bilgiler öğrenmek için bu challenge‘ı yapmaya davet ediyorum. Bildiğiniz üzere iş, eğer cisim kendisine uygulanan kuvvet doğrultusunda hareket ederse yapılmış olur. Ben de sizden bunu doğrulayan farklı düzenekler kurmanızı ve bu bilgiyi doğrulamanızı istiyorum.
Size bir tane örnek vereyim. Tepsi taşıyan bir garson iş yapmaz. Çünkü tepsiye uyguladığı kuvvet yukarı doğru, hareketi ise öne doğrudur. Bu gibi örnekleri kullanarak farklı örnekler türetebilirsiniz. Videolarınızı heyecanla bekliyorum. Başarılar!

Değişime Adaptasyon ve Girişimcilik.

Herkese merhaba. Ben İdil Ada Aydos. Size girişimcilik konusu hakkında bir challenge hazırlamak istedim. 21. Yüzyılın belki de en önemli kelimelerinden biri olan: "değişime adaptasyon" kavramını muhakkak duymuşsunuzudur. Einstein'in ünlü sözü: "Intelligence is the ability to adapt to change." bizlere ani ve köklü değişiklere uyum gösterebilme özelliğinin insanın hayatta kalabilmesi ve gelişim gösterebilmesi için ne kadar değerli olduğunu anlatıyor. İşte bu değişimlere uyum sağlayabilmenin belki de en önemli yolu girişimcilikten geçiyor. İnsanlık tarih boyunca değişimlere adaptasyon göstermeyi başarırken, elbette ortada girişimcilik diye bir kavram yoktu ama girişimciliğin aslında temeli olan düşünceler ve aksiyonlar mevcuttu. Bu düşünceler, aksiyonlar, gereksinimler ve beceriler yıllar boyunca evrildiler, biçim değiştirdiler; 21. Yüzyılda popüler hale gelen girişimcilik akımı işte bu özlerden doğdu. Bu challengeda bir girişimci olacak; küresel değişimlerden birinin üzerinde duracaksınız. Bildiğiniz üzere, yakın zamanda yalnızca bizim hayatımızı değil; bütün herkesin hayatını ve dünyanın işleyişini kökten etkileyen ve değiştiren Covid-19 pandemisi ortaya çıktı. Bu pandemi özellikle de ekonomik yönden çok büyük bir sarsıntı yarattı; çoğu iş yerinin prensipleri, servisleri ve kapsadıkları kitleyle etkileşimleri koptu, bazı iş yerleri de bu durumdan fayda sağladı. Şimdi sizden kendinizi bir girişimci olarak hayal etmenizi istiyorum. Bunu hayal etmeden önce girişimciliğin özellikle de anlamı hakkında araştırma yapmanızı öneriyorum. Sonra da aşağıdakileri yapmaya başlayabilirsiniz: 1️⃣ Ekte linklerini bulabileceğiniz videoları izleyin. Bu videolarda Hande Çilingir ve Arif Karabeyoğlu adlarındaki iki girişimcilerin başarılı girişimlerinin öyküsünü onlardan kısaca dinleyebilir, genel olarak girişimler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Hande Çilingir (Insider): https://www.youtube.com/watch?v=cKCTKWm_Nu0 Arif Karabeyoğlu (Hibrit Motor Projesi): https://www.youtube.com/watch?v=Bk27E6mc2a8 2️⃣ Bir yıl önceye gidin ve karşınızda Covid-19'dan olumsuz etkilenen küçük ya da orta çaplı bir şirket olduğunu düşünün. Bu şirketin çalıştığı kategoriyi ve karşılaştığı sorunu siz belirleyin. 3️⃣ Bu sorunu çözecek bir girişimcilik fikri ortaya koymaya çalışın. Bu fikri ortaya koyarken gerçekçi olmaya özen gösterin; yaratıcılığınızı da işin içine katmaktan kaçınmayın. 4️⃣ Videonuzda aşağıdaki maddeler hakkında paylaşım yapın. 1️⃣ Nasıl bir küçük çaplı şirket hayal ettiniz? Bu şirketin karşılaştığı sorun nedir? 2️⃣ Girişim fikriniz hakkında bilgi verin. Bu girişiminiz değişime adaptasyon alanında nasıl bir fark yaratacak? 3️⃣ Bu fikir sizce etkili olacak mı? Geliştirilmesi gereken yönleri var mı, varsa neler? 4️⃣ Eğer gerçekten bir girişimci olsaydınız ve bu fikrinizi hayata geçirecek olsaydınız; nasıl bir yol izlerdiniz? Alcağınız risk olur muydu, karşılaşabileceğiniz olası sorunlar sizce neler olurdu? Videolarınızı dört gözle bekliyoruz.

Hakkımızda

Başvuru

Global Impact Middle School, Türkiye’de kurulan kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum olan YGA'nın bir programıdır.